NPD Past Recipients

If the honoree's name has a hyperlink, click on it to see the YouTube video of their award. Thank you to Empower Retirement and Comcast for their generous underwriting support of these videos.

Empower_Retirement.bmp

Comcast Logo for NPD 2014





LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

2019: Gail and Dave Liniger
2018: David E. Henninger
2017: Daniel L. Ritchie
2016: Sue Anschutz-Rodgers
2015: Doris Kester
2014: Charles D. Latuda
2013: Sally Rippey
2011: Marilyn Van Derber Atler
2007: Steve Graham (Former Executive Director Community Resource Center)
1997: Ann Love (Former Colorado First Lady)

OUTSTANDING LARGE BUSINESS

2019: Empower Retirement
2018: Noble Energy
2017: IMA Financial Group, Inc.
2016: CoBiz Financial
2015: Breckenridge Grand Vacations
2014: Ball Corporation
2013: FirstBank Holding Company
2012: SM Energy
2011: Anadarko Petroleum Corporation
2010: Comcast
2009: Qwest Corporation 
2008: Colorado Springs Utilities
2007: Alpine Banks of Colorado
2006: Hogan & Harston, LLP
2005: Xcel Energy
2004: Denver Newspaper Agency/Post-News Community
2003: Kroenke Sports Enterprises
2002: Agilent Technologies
2001: Dependable Cleaners
2000: Wild Oats Community Markets
1999: Adelphia formerly Century Communications
1998: Exempla Lutheran Medical Center 
1997: Johns Manville Corporation
1996: Kaiser Permanente
1995: Norwest Banks
1994: Holme Roberts & Owen
1993: The Pueblo Chieftain
1992: Central Banks of Denver
1991: Continental Airlines
1990: Public Service Company of Colorado & City Market Stores, Inc.
1989: PACE Membership Warehouse

OUTSTANDING SMALL BUSINESS

2019: Honey Stinger
2018: Security Central
2017: Group14 Engineering, PBC
2016: Bluepoint Bakery
2015: Left Hand Brewing
2014: Bachus & Schanker, LLC
2013: Snooze, an A.M. Eatery
2012: Montgomery and Steward Funeral Directors 
2011: OtterBox
2010: KB Home - Mountain Division
2009: Delta Dental of Colorado
2008: Vesta Dipping Grill
2007: Denver Curves CO-OP
2005: Multi-Link
2004: Odell Brewing Company
2003: Johnston Wells Public Relations
2002: The Rangely Office of Chevron/Texaco Production
2001: Kundinger, McCutcheon, Corder & Engle
2000: FredrickZinkElliott, P.C.
1999: Rocky Mountain Coffee Connection

OUTSTANDING FOUNDATION

2019: Schlessman Family Foundation
2018: Xcel Energy Foundation
2017: YouthRoots
2016: The Anschutz Foundation
2015: Delta Dental of Colorado Foundation
2014: Community Foundation of Northern Colorado
2013: Community First Foundation
2012: Latino Community Foundation of Colorado
2011: Temple Hoyne Buell Foundation
2010: The Colorado Health Foundation
2009: Gay & Lesbian Fund for Colorado
2008: Daniels Fund
2007: The Bonfils Stanton Foundation
2006: Energy Outreach Colorado Foundation
2005: Rose Community Foundation
2004: First Data Foundation
2004: Western Union Foundation

2003: Bohemian Foundation
2002: The Colorado Trust
2001: Pueblo Hispanic Education Foundation
2000: The Denver Foundation
1999: Adolph Coors Foundation
1998: A.V. Hunter Trust, Inc.
1997: Anschutz Family Foundation
1996: Gates Family Foundation
1995: The Hunt Alternatives Fund
1994: Boettcher Foundation
1993: US West Foundation
1992: Helen K. & Arthur E. Johnson Foundation
1991: Women's Foundation of Colorado
1990: Brownson Memorial Fund
1990: El Pomar Foundation
1989: Piton Foundation

OUTSTANDING PHILANTHROPIST

2019: Lola and Rob Salazar
2018: Laura Barton
2017: Brad Busse
2016: Marcy & Bruce Benson
2015: Judi & Joe Wagner
2014: Conrad Nelson
2013: Joan Brennan
2012: Barbara Grogan
2011: LaFawn Biddle
2010: Janet Mordecai
2009: Noel & Tammy Cunningham
2008: Dave & Gail Liniger
2007: Kathy Loo
2006: Jared Polis
2005: Anabel C. & Jerome P. McHugh
2004: Linda Shoemaker
2003: Beatrice Taplin 
2002: Merle Catherine Chambers
2001: Daniel L. Ritchie; Florence Winograd 
2000: Morley C. Ballantine
1999: Sam Gary
1998: Tim Gill
1997: Edward & Richard Robinson
1996: Bob & Sharon Magness
1995: J. Robert Young
1994: G. Wayne Ballah
1993: Margaret Foote
1993: Kenneth Lambert, MD (Outstanding Citizen)
1992: Harold MacArthur
1992: Dr. Mabel Barth (Outstanding Citizen)
1991: Bill Daniels; Myra & Kenneth Monfort
1990: Alan R. Phipps; Frank Massard
1989: William K. Coors 

OUTSTANDING PROFESSIONAL GRANTMAKER

2019: Kristin Todd
2018: Ted Harms
2017: Letty Bass
2016: John H. "Jack" Alexander, Jr.
2015: Susan Steele
2014: Sheila Bugdanowitz
2013: Tim Schultz
2011: Terri Konrad
2010: Linda Childears
2006: Russell Schuckman
2005: John R. Moran, Jr.
2004: Stan Kamprath
2003: Robert F. Sweeney
2002: Joni E. Baird
2000: Elsa I. Holguín
1999: Jeff Pryor
1998: Peter A. Konrad
1997: Debra Edwards
1994: Mitzi R. Barnes

OUTSTANDING PROFESSIONAL FUNDRAISER

2019: Lisa Schlarbaum
2018: Bonnie Downing
2017: Mary Feller 
2016: Elycia Cook
2015: Jennifer Darling
2014: Jan Weimer
2013: Griff Freyschlag
2012: Carolyn Schaeffer Wollard
2011: Bob Cooper
2009: Alexandra Yajko
2008: Donna Hultin
2007: Jackie Norris
2001: Dianna L. Kunz
1996: Karen Campbell 
1995: Christine Soto

OUTSTANDING SERVICE ORGANIZATION

2019: The Denver Chapter, The Links, Inc.
2018: Impact100 Metro Denver
2016: Xi Pi Chapter, Omega Psi Phi Fraternity, Inc.
2015; Loaves and Fishes
2014: Hugo Improvement Partnership
2013: HomeAid Colorado
2012: Optimist Club of Monaco South
2011: Zonta Service Club of Denver
2010: Fruita Thrift Shop
2009: Italians of America, North Denver
2008: Rotary Club of Denver
2006: Assistance League of Denver Clubs of Alameda West, Arvada, Jefferson, Columbine, Lakeside and Lakewood
2004: The Rotary Club of Southeast Denver
2003: Lions Club of Denver 
2002: Scottish Rite Foundation of Colorado
2001: Colorado Association of Realtors Housing Opportunity Foundation
2000: Denver Active 20-30
1999: Community Shares of Colorado
1998: Denver Mile High Rotary
1997: Catholic Charities of the Archdiocese of Denver
1996: Assistance League of Colorado Springs
1995: Mile High United Way
1994: Zonta Club of Denver II
1993: Altrusa International of Grand Junction
1992: Capitol Hill United Neighborhoods, Inc.
1991: Steamboat Rotary Club; Woman's Club of Ouray
1990: Grand Junction Lions Club
1989: Junior League of Denver

OUTSTANDING VOLUNTEER

2019: Kenzo Kawanabe
2018: Bob Bell
2017: Kevin MacCary
2016: Nadyne Leedom
2015: Andrea Philleo
2014: Arden (Denny) Gray
2013: Valerie Escatel
2012: Julie Gomez Nuanes
2011: Susan Lane
2010: Gaku Homma
2009: Pres Askew
2008: Jim Garcia
2007: John McConnell
2006: Sue Foerster
2005: Jerry Middel
2004: Larry Wolk, M.D
2003: Robert F. Hill
2002: Ed George
2001: Steve Austin
2000: Kenneth M. Portuese
1999: Steve Fobes
1998: Jackson F. Fuller
1997: Millie Malcolm
1996: Virginia Lappala
1995: Jamie Hamilton
1994: Ray Cushman
1993: Wynafred Plunk
1992: Eric Hughes

OUTSTANDING VOLUNTEER FUNDRAISER

2019: Gary Yourtz
2018: Greg Poschman
2017: Katie Lindquist
2016: Caleb F. Gates, Jr.
2015: Mary Sissel
2014: Jamie Angelich
2013: Dorothy Brandt
2012: Art & Julie Seiden
2011: William H. Winn
2010: Kristin Richardson
2009: Patty Cook and Sarah Schnabel
2008: Bob Charles
2007: Shirley Bradsby
2006: Jackie Kingsbury
2005: Kelvin B. Kent
2004: Charlie Forster
2003: Arlene Hirschfeld
2002: Robert L. Cohen
2001: Max Martinez
2000: Dean Prina, M.D.
1999: William Vega
1998: E. Atwill Gilman
1997: Nelson A. "Buz" Rieger
1996: Walt and Georgia Imhoff
1995: Katie Stapleton
1993:James B. Wallace
1992: Madeleine St. John
1991: Pat Miller
1990: Robert Tointon; Malcom Giles
1989: Cora Wall

OUTSTANDING YOUTH

2019: Mia Garcia
2018: Amaya Garcia-White Buffalo
2017: Eric Bear
2016: Sarah Greichen
2015: Christina Bear
2014: Allison Winn
2013: Marko Babiak
2012: Briana Johnson
2011: Gage Crispe
2010: Nicole Saucedo
2009: Jenna County
2008: Isaac Solano
2007: Danielle Graham
2006: Janean Jubic
2005: Joey Ruffini
2004: Nicholas Owens
2003: Alyssa Motz
2002: Tim Brungardt
2001: Emily Masar
2000: Laura Ann Sprowls
1999: Samantha Pelican; Michelle Romero

OUTSTANDING YOUTH GROUP

2019: Vilas Livestock 4-H Club
2018: Mountain Vista High School Student Leadership
2017: B.I.O.N.I.C. Team at Pomona High School
2016: Vilas Citizenship & Leadership Council
2014: Parker Kids' Club
2013: Rock Canyon High School Student Council
2012: Brighton Youth Commission
2011: The Lafayette Youth Advisory Committee
2010: Lowry Elementary Eagle Ambassadors
2009: Arapahoe High School Student Council
2008: North High School Ethics Club
2007: B.I.O.N.I.C. (Believe It Or Not I Care) Team, Green Mountain High School
2006: City of Boulder Youth Opportunities Advisory Board
2005: Logan School for Creative Learning
2004: Washington Elementary Project L.E.A.D. Service Learning
2003: Aspen Middle School (Peter Westcott's 5th & 6th Grade Classes) 
2002: Lewis-Palmer High School Serteen Club
2001: Collbran Job Corps Center Students
2000: Student Community Involvement Team
1998: Bradford Elementary School - Community Outreach
1997: Safe City Youth Power Leadership Team
1996: Glenwood Springs High School A-Team

OUTSTANDING CITIZEN

1993: Kenneth Lampert, M.D.
1992: Dr. Mabel Barth

SPECIAL VIDEO

2019: Reggie Rivers
2018: Hazel Miller