2020 Nominees

Congratulations to the 2020 National Philanthropy Day Nominees!

Outstanding Volunteer

Michael Brunker – Nominated by: The Lucky Duck Foundation

Kay Coleman – Nominated by: American Cancer Society, The San Diego Foundation

Scott Drury – Nominated by: Alzheimer’s San Diego

Rafael Garcia – Nominated by: San Ysidro Health

Leann Garms - Nominated by: Lori J Butler, CFRE

Harvey Hershkowitz – Nominated by: Palomar Health Foundation

Carleen Kreider & Dick Lansing – Nominated by: California State University San Marcos

Debbie Reed-Klages – Nominated by: Rady Children’s Hospital

Debbie & Clay Setzer – Nominated by: Noah Homes

Patricia Sinay – Nominated by: San Ysidro Health

Leo S. Spiegel – Nominated by: UC San Diego

Ron Luis Valles - Nominated by: Elizabeth Anne Valles

 

Outstanding Philanthropic Business or Corporation

Foundation Escrow – Nominated by: Rady Children’s Hospital

Kroger – Nominated by: Feeding San Diego

SBHIS Insurance Service – Nominated by: San Ysidro Health

Southwest Airlines - Nominated by: Chicano Federation of San Diego County, Girl Scouts San Diego, LEAD San Diego, MANA de San Diego, Mariachi Scholarship Foundation, Ocean Discovery Institute, San Diego Regional EDC, San Ysidro Health, MAAC Project, The New Children's Museum, Promises2Kids, U.S.-Mexico Border Philanthropy Partnership, USS Midway Museum

Viasat – Nominated by: California State University San Marcos

 

Outstanding Philanthropist

Beyster Family – Nominated by: UC San Diego/Scripps Institute of Oceanography

Kimberley Phillips Boehm & Marcus Boehm – Nominated by: Reality Changers, UC San Diego

Laurie & Kelly Burt – Nominated by: Interfaith Community Services

Dan & Phyllis Epstein – Nominated by: California State University San Marcos

Hannah & Zach Johnson – Nominated by: UC San Diego

Gary & Maxine Kreitzer – Nominated by: Neighborhood Healthcare

Gwendolyn Sontheim – Nominated by: The Lucky Duck Foundation

Cathy Stiefel and Keith Behner – Nominated by: KPBS

George Young – Nominated by: American Cancer Society, Big Brothers Big Sisters of San Diego County, Boys & Girls Clubs of Carlsbad

 

Outstanding Youth/Student Volunteer

Andrew Diep-Tran - Nominated by: North San Diego Business Chamber

Hannah DeSoto – Nominated by: Rady Children’s Hospital

Augustus Holm – Nominated by: San Ysidro Health

Cady Mariano – Nominated by: Neighborhood Healthcare

 

Outstanding Grant Making Organization

David C. Copley Foundation – Nominated by: Feeding San Diego

David T. & Dorris E. Staples Foundation – Nominated by: California State University San Marcos

Kohl's Cares – Nominated by: Rady Children’s Hospital

Rancho Santa Fe Foundation – Nominated by: Blue Star Families

The Jacobs & Cushman San Diego Food Bank – Nominated by: North County Food Bank

The Peacemakers Fund – Nominated by: ACLU, Casa Cornelia Law Center, Center for World Music, Corazon, Friends of the International Center, Hands of Peace, International Rescue Committee, Jewish Family Services, San Diego Diplomacy Council, San Diego State University, Survivors of Torture, Tariq Khamisa Foundation

This is About Humanity - Nominated by: Carlos Ezquerro, Casa Cornelia Law Center, Immigrant Defenders Law Center, Yes We Can World Foundation

Walter J. and Betty C. Zable Foundation - Nominated by: Support The Enlisted Project, Inc. (STEP)

 

Outstanding Organization for Diversity and Inclusion

DETOUR – Nominated by: Sarafina Scapicchio

Reality Changers – Nominated by: Tamika Franklin

RISE San Diego – Nominated by: Sonia Diaz

The Lucky Duck Foundation – Nominated by: Amy Myers & Michael Joseph

 

Outstanding Development Professional

James Floros – Nominated by: Alden Domini

Marlene Shaver – Nominated by: Drew Hunsinger

Oliver Welty – Nominated by: Jean Larsen