Past NPD Honorees

Past National Philanthropy Day Honorees

Presidential Award
2000 Bill Daniels (posthumously)
2005 Cody Unser
2009 Center for Nonprofit Excellence

Outstanding Philanthropic Foundation
1996 McCune Charitable Foundation
1997 Hugh B. and Helen K. Woodward Trust/Sandia Foundation Community Foundation
2000 Albuquerque Community Foundation
2001 PNM Foundation
2003 Thaw Charitable Trust
2004 RD & Joan Dale Hubbard Foundation
2005 Los Alamos National Lab Foundation
2006 Santa Fe Community Foundation
2011 Cowboys for Cancer Research
2012 The Stocker Foundation
2013 The Daniels Fund
2016 Chase Foundation
2017 Carl Sr. & Marie Jo Anderson Charitable Family Foundation

Outstanding Fundraising Professional
1999 Stanley Weinstein
2000 Ina Simmons
2001 Cleta Downey
2002 Laura Lee Moore
2003 Lynn Trojahn
2004 Vicki Macaulay
2005 Laura Hueter Bass
2006 Kay Peck
2007 Pam Hurd-Knief
2008 Jan Hosea
2009 LaDonna Hopkins
2011 Kevin Hagen, Sandy Mann
2012 Julie Cook
2013 Gayle Dean
2014 Donna Marie Stumpf
2015 Noelle Bartl
2016 Linley Daly
2017 Christie Baskett

Outstanding Business/Corporation in Philanthropy
1987 PNM
1988 First National Bank
1989 US West
1990 Sunwest Bank
1991 Burlington Resources
1992 American Home Furnishings
1993 General Mills, Inc.
1994 Diagnostic
1995 Intel Corporation
1996 Norwest Bank
1997 Sandia National Labs
1998 Furr's Supermarkets
1999 Presbyterian Healthcare Services
2000 Ford Motor Company
2001 Bank of America
2002 G.E. Aircraft Engines
2003 First State Bank
2004 The Thornburg Companies
2005 Lexus of Albuquerque
2006 CitiCards of New Mexico
2007 French Mortuary
2008 Clear Channel Outdoor
2009 NM Educators Fed. Credit Union
2010 Mosaic Potash
2011 BRYCON Construction, Calculex, Jaynes Corp., Wells Fargo
2012 HB Construction
2013 Mountain States Insurance Group
2014 General Mills, Inc.
2015 Delta Dental of New Mexico
2016 Dekker/Perich/Sabatini
2017 Allen Theatres

Outstanding Leader in Philanthropy
1991 Martha and David Cooper
1992 Elisabetha and Arthur Spiegel
1993 Calvin Horn
1994 Robert and Florrie Stamm
1995 Dean and Alice Irvin
1996 Sarah Belle Brown and Douglas Minge Brown
1997 Anne W. and John L. Marion
1998 Zannie Garcia
1999 Elspeth Bobbs
2000 Larry Willard
2001 George Clayton Pearl
2002 Don and Dianne Chalmers
2003 Seven Bar/The Black Family
2004 Thomas M. Brennan
2005 Victor & Colette Jury
2006 Jack and Donna Rust
2007 H.B. Horn
2008 Jim & Carol Hinton
2009 Larry & Dorothy Rainosek
2010 Rick & Debbie Johnson – Central Ammu Devasthali-Southern NM
2011 Del Esparza, Bert Levine, Michael & Judy Johnson
2012 Cara & Ab Potter (Central NM), Larry Stolarczyk (Southern NM)
2013 David Rubin
2014 Stan Fulton
2015 Kathy and Garrey Carruthers
2016 Dee Hines
2017 Ted & Margaret Jorgenson

Outstanding Family in Philanthropy
2007 Rozier & Victoria Sanchez Family
2008 Kathy & Mike Mechenbier Family
2009 Cates and Leischner Family
2010 Mike and Mary Anaya Family
2011 Frank D. Gorham, Jr. and Marie K. Gorham Charitable Foundation
2012 T. Greg and Susan Merrion
2013 Nancy Croker, MD and Joseph Gorvetzian, MD
2014 Lumpkin Family Foundation
2015 Fred and Jane Hampton

Outstanding Service Organization
1998 Junior League of Albuquerque
1999 United Way of Central New Mexico
2003 Rotary Club of Albuquerque - Del Norte
2005 Albuquerque Civitan Clubs
2006 Social Venture Partners New Mexico
2008 Sandia Civitans
2009 Assistance League of Albuquerque
2010 Rotary Club of Albuquerque and Rotary Foundation
2011 Society of St. Vincent de Paul
2012 Associated General Contractors

Outstanding Volunteer Fundraiser
1991 William Nordyke
1992 Ray Zimmer
1993 Jane Baston
1994 Betty Sabo
1995 Ann Nokes
1996 Zack Clem, Jr.
1997 Elizabeth Hirsch
1998 Sherman McCorkle
1999 Jan Freiderich
2000 J. Howard Mock
2001 Doris Rhodes
2002 Duffy Swan
2003 Barbara Allender
2004 Robert Wertheim
2005 Edward Lujan
2006 Diane Harrison Ogawa
2007 Peggy Ann Findlay
2008 Melanie Burns
2009 Charmay Alred
2010 Ruthie Horn Robbins
2011 Phil E. Prevender
2012 Diana & George Trujeque
2013 Bruce Seligman
2014 Brian Colon
2015 Pauline Lucero
2016 Julia Bowdich
2017 (TIE) Laura Coniff & Melissa Rosen Frankel

OUTSTANDING YOUTH in PHILANTHROPY

Elementary School Philanthropist
2006 Shelby Rashap
2007 Austin Tanner Denton
2008 Dominic Roybal
2009 Derek Selvage
2010 Taylor Roybal
2011 Lillian Parker
2012 Bridget Simpson
2015 Josiah Kinlichiinii
2016 Katie Perkins

Middle School Philanthropist
2006 Logan Medlin
2007 Kimberly Turner
2008 Donna Berardinelli
2009 Derek Kane
2012 Presley Rhodus
2014 Ruby Selvage
2015 Lindsay Eckelman
2016 Keely Stockham

High School Philanthropist
2006 K’Dawn Butler
2007 Krista Lockwood
2008 Vaughn Carty
2009 Nick Felipe
2010 Krystal Melendez
2011 Jake Bowles
2012 Gage Cowles
2013 Andrew J.K. Wilson
2014 Nikkie Duran
2015 Samsara Durvasula, Shannon Fonseca and Elizabeth Moser - Albuquerque Academy

Youth Collaboration Award
2010 Macaroni Necklace Project, Laguna Department of Education
2011 Albuquerque Academy Community Builders
2012 Monte Vista Elementary School
2013 La Cueva High School Students of Debra Chandler

Young Nonprofit Professional Network (YNPN) Awards

Outstanding Youth

2017 Angelo Santistevan

Outstanding Teen
2017 Mackenzie Jarrell

Outstanding Young Nonprofit Professional
2010 Amanda Bissell
2011 Kristina G. Fisher
2012 Carrie Williar-Lin
2013 Lindsey Stanek
2014 Jasmine Cuffee
2015 Dathan Weems
2016 Gabrielle Marie Uballez
2017 Julia Mandeville

Outstanding Young Board Member
2010 Patrick Dolan
2011 Maria Montoya Chavez
2012 Emily Thaler
2013 Cathy Cavanaugh
2014 Serena Lyons
2015 William Gupton
2016 Jose Viramontes
2017 Samuel J. Baca

Outstanding Young Leaders Advocate
2010 Bianca Sopoci-Belknap