Awardees

Year Professional Philanthropist Volunteer Business or Foundation Small Business Youth Eugene R. Wilson
1989 Beth Walsh Voney Grace          
1990 Dee Orren, CFRE Larry & Wilma Carr Cathy Rasmuson BP Exploration      
1991 Elmo Sackett Bob Atwood Frank Reed, Sr. ARCO Alaska, Inc.      
1992 Corbett Mothe Shelley & Joseph Usibelli Robert B. Flint Alyeska Pipeline Service Co.      
1993 Ed Slater Barney & Rachel Gottstein Nancy McHugh Exxon Company, USA      
1994 Vince Walker, CFRE Elmer & Mary Louise, Ed & Cathy Rasmuson John C. Swalling FNBA      
1995 Pamela Davis, CFRE Augie Hiebert Loren H. Lounsbury Alaska Airlines     Eugene R. Wilson
1996 Nancy Harbour Grace Beth Schaible Mayfield Evans Costco Inc. Arctic Roadrunner   Tom Gallagher
1997 Sandra Adams, CFRE Barbara Baugh Carla Beam Cook Inlet Region, Inc. Uncle Joe's Pizzeria Amanda Draper, East High Key Club  
1998 Julie Varee, CFRE Alice Selkregg Iden Brian Davies VECO Corporation Great Harvest Bread, Cabin Fever Tiffany Allen, Frank Cyra, Josh Wilson  
1999 Diana Burch Al & Minnie Swalling Doug Keil The Williams Companies Café Del Mundo Kristina Vaughan, Girl Scouts Elmer & Mary Louise Rasmuson
2000 Jim Caldarola, CFRE Elaine  Christopherson Heather Flynn Anchorage Daily News Ribelin Lowell & Company Kathryn Petros, Ben Froehle  
2001 Anne Hale, CFRE Suzanne Linford Jim Palmer TOTE, The Rasmuson Foundation The Nerland Agency Julie Chiara, Big Lake Leo Club  
2002 Elizabeth Miller, CFRE Dennis Wise Ruth Callan, John Bagoy Alaska Conservation Foundation, Fairbanks Daily News-Miner Rim Architects/Rim Design Josh Hemsath BP
2003 Joy Atrops-Kimura, CFRE Dave & Fran Rose Carol Butler ConocoPhillips Alaska Kaladi Brothers, Madison Lumber Chugiak Volunteer Fire Dept. Juniors  
2004 Lynne Johnson, CFRE Jim Torgerson & Morgan Christen Barbara Brown Sadler's Home Furnishings Frontiersman Kelly Redick Pamela Davis, CFRE
2005 Kris Jez, CFRE Victor Mollozzi & Vicki Williams Victor Mollozzi & Vicki Williams Wells Fargo Raven Electric Margaret Hazeltine  
2006 Laurie Wolf, CFRE The Kumin Family Sharon Gagnon Flint Hills Resources Land Design North Hannah Watkins  
2007 Marcia Hastings Jo & Peter Michalski Ann Parrish Davis Constructors  Skinny Raven Sports   Nancy Schoephoester
2008 Gretchen Gordon, CFRE Jim & Bobbi Olson Maynard & Doris Falconer J&L Properties Tastee Freez Homer YAC  
2009 Ivy Spohnholz, CFRE Mary Ellen Segelhorst Corbett Mothe GCI Denali State Bank Lye-Yeng Yong Grace Berg Schaible
2010 Sally Archer, CFRE Leo Bustad Rick Fox Credit Union 1 Florcraft Carpet One Holy Rosary Academy  
2011 Adele Alderman, CFRE Carey Keller Connie Ozer Atwood Foundation Gonzalez Marketing St. Anthony Catholic Church Youth Group Dennis McMillian
2012 Beth Rose, CFRE Kyong Hollen Raquel Edelen Carlile Transportation Petrotechnical Resources of Alaska Stacey Garbett Arliss Sturgulewski
2013 Joanne Phillips-Nutter, CFRE Eric McCallum & Robin Smith E. Jean Kaufman Era Alaska Snow City Café Sara Mixsell & Brooke McPheters Joe Usibelli & Peggy Shumaker
2014 Tlisa Northcutt, CFRE John & Mary Jean McManamin Susan Behlke Foley Usibelli Mines Beaver Sports West Valley High School  
2015 Beth Johnson, CFRE Diane Moxness Diane Mucha Sumitomo Metal Mining 2 Friends Gallery William Scannell  
2016 Wanda Irwin, CFRE Larry & Barbara Cash Alex Slivka Mat-Su Health Foundation ABR, Inc. 90% by 2020  
2017 Megan Riebe, CFRE Jack & Carol Wilbur Pete Pinney ASRC Design Alaska Rebekah & Victoria Haakenson Gov. Bill Sheffield
2018 Dr. Sandra Ehrlich, CFRE Paul Landes Donna Logan Northrim Bank Art Services North Molly McCabe & Lauren McCabe